Ako si vybrať klimatizáciu

Ako si vybrať klimatizáciu

Ako si vybrať klimatizáciu?

Klimatizácia slúži predovšetkým na ochladzovanie vzduchu, prípadne na odvlhčovanie alebo vykurovanie. Rovnako zabezpečuje tepelnú úpravu a filtráciu vzduchu v miestnosti. Prvou zásadou pri kúpe klimatizácie je nákup u odborníka. Špecializovaná firma vám po konzultácii alebo obhliadke priestoru poradí, aké zariadenie je pre váš priestor najlepšie (existujú klimatizácie vhodnejšie pre domy, byty, izby, či kancelárie alebo jednotky a systémy určené špeciálne na ochladzovanie obchodných a technických priestorov). Neodporúčame kúpu klimatizácie v hypermarketoch alebo obchodných domoch, nakoľko nemáte zaručené, že obsluhujúci personál vám dostatočne odborne poradí a zodpovie otázky týkajúce sa správneho výberu klímy.

Nájdite jej vhodné umiestnenie

Skôr, než sa pre výber klimatizácie rozhodnete, zvážte, kde ju chcete umiestniť - vhodným miestom je napr. priestor na strope, na bočnej stene pod stropom, nad dverami alebo na parapete. Nezabúdajte, že v prípade klimatizácie je potrebné myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky.

Čo všetko dokáže moderná klíma

Moderná klimatizácia zahŕňa 4 základné funkcie - CHLADENIE - KÚRENIE - ODVLHČOVANIE - FILTRÁCIU. Dnes je už štandardom, že klimatizačné jednotky majú aj tepelné čerpadlo a je možné ich prepnúť do reverzného chodu. To znamená, že namiesto chladenia budú priestor vykurovať. Vďaka funkcii odvlhčovania udržiavajú klimatizácie vlhkosť na úrovni od 40 - 60 %. To má pozitívny vplyv na ľudí s alergiami (zabraňuje zvýšenej tvorbe prachu a plesní).

Hlučnosť

Na výber klimatizácie má v nemalej miere vplyv aj hlučnosť. Všeobecne platí, že čím má klimatizácia vyšší výkon, tým je hlučnejšia. Porovnajte si hlučnosť vybratej klimatizácie s najbežnejším hlukom v okolí: šumenie trávy 10 dB, šepot 20 dB, mestský hluk v pozadí 40 dB, bežný hluk pri rozhovore 50 dB, rušná ulica 60 dB. Nižšiu hlučnosť zabezpečuje aj technológia invertor.Technológiou invertor dnes disponujú skoro všetky klimatizácie. Invertor si reguluje svoj výkon podľa požadovanej teploty a skutočnej teploty v miestnosti. Ak je miestnosť už vychladená a od klimatizácie požadujete len udržiavať teplotu, tak invertor zabezpečí rovnomerné zníženie výkonu klimatizácie, a tým je usporených až 30 % energie a zároveň aj znížená hlučnosť jednotky.

Klimatizácie a filtre vzduchu

Okrem dosiahnutia a udržiavania požadovanej teploty v priestore dokážu klimatizácie zároveň efektívne čistiť vzduch. Každá klimatizácia má základný prachový filter, niektoré ponúkajú ešte viac - ako plazmové filtre, ionizátor, uhlíkové či katechínové filtre. Pomocou nich sa dajú filtrovať tiež vírusy, plesne, pachy, dym, baktérie, a pod., preto sú vhodné napríklad pre alergikov.

Výber klimatizácie podľa výkonu

Neriaďte sa heslom: čím nižší výkon, tým lepšia spotreba. Pokiaľ sa totiž rozhodnete pre nižší výkon, nemusíte dosiahnuť požadovanú teplotu. Potrebný výkon nezávisí len od veľkosti miestnosti, ale aj od ďalších parametrov, ako je veľkosť a tienenie zasklených plôch, ich situovanie vzhľadom na svetové strany, lokalita, v ktorej sa byt alebo dom nachádza, plocha a typ okien, počet osôb nachádzajúcich alebo pohybujúcich sa v priestore, počet elektrospotrebičov, izolácia miestnosti atď.

Základné rozdelenie klimatizácii

Existuje niekoľko spôsobov, ako možno klimatizácie rozdeliť, aby ste sa medzi nimi ľahšie zorientoval. Podľa spôsobu umiestnenia rozlišujeme mobilné a nástenné klimatizácie.

1. Mobilné klimatizácie

Tento typ vyniká veľmi ľahko inštaláciou, keďže ho nie je potrebné pripevňovať. Mobilné klimatizácie sa používajú pre miestnosti, v ktorých potrebujeme znížiť vysokú teplotu počas leta. Nie je nutné ich spájať s vonkajšou jednotkou, stačí ich zapojiť do zásuvky. Pre odvádzanie tepla von z priestoru je však potrebná hadica. Z tohto dôvodu je vhodné umiestňovať mobilnú klimatizáciu k oknu, cez ktoré by sa dala hadica ľahko vyviesť. Ich nevýhodou je väčšia hlučnosť, preto nie sú vhodné do obytných miestností.

2. Nástenné (mono-, multisplity)

Nástenné klimatizácie pozostávajú z 3 hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej), spojovacieho potrubia, a vnútornej chladiacej jednotky. Cez potrubie prechádza chladivo meniace sa na chladiacu kvapalinu - čím kratšie potrubie, tým sú energetické nároky menšie a vyššia účinnosť. Vonkajšia časť sa umiestňuje hlavne na stenu budovy, strechu, či balkón. Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu. V prípade potreby vnútornej jednotky do viacerých miestností hovoríme o multisplitovej klimatizácii. Vo väčšine prípadov vám postačí jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripájajú ďalšie vnútorné.

Podľa energetickej účinnosti

Pre správny výber klimatizácie je tento faktor mimoriadne dôležitý. Nejde len o vstupnú investíciu, ale aj o prevádzkové náklady. Stačí si prepočítať návratnosť z pohľadu ročných účtov za odber elektrickej energie. Preto sa oplatí pouvažovať nad kvalitnou, hoci drahšou klimatizáciou, ktorá však patrí do energeticky najúspornejšej kategórie.348 Comments

  • Avatar
   Houston Smith
   May 29, 2021

   klimarevilo

   • Avatar
    michaelcgomez
    Sep 14, 2022

    I’m eager to find the valuable information and for me this is the right place to get the good stuff. UX UI agency

    • Avatar
     Jun 24, 2023

MONTAŻ BOX POLSAT

Ocena produktu: 5.0/5 na podstawie 61 oddanych głosów

Przy zakupie pakietu telewizji cyfrowej Polsat Box najważniejszy jest dzięki, któremu otrzymamy obraz telewizyjny najwyższej jakości bez zakłóceń. Zaówinie możemy złożyć na terenie województwa mazowieckiego
Marki, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Płochocin, Łomianki, Podkowa Leśna, Błonie, Komorów, Warszawa, Zielonka, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Sulejówek, Legionowo, Konstancin, Wołomin, Ożarów Mazowiecki, Babice, Piaseczno, Raszyn, Piastów

 • Avatar
  Nov 22, 2022

MONTAŻ ANTENY POLSAT WARSZAWA

Konkurencja w branży telewizyjnej doprowadziła do znaczącej poprawy w zakresie oferty programowej w Polsat Box, mamy teraz dostęp nawet do wybranych kanałów sportowych z grupy Canal+ i możemy oglądać rozgrywki piłkarzy ligowych na lokalnych boiskach. Najprostszym sposobem dostępu do wszystkich kanałów z oferty operatora jest zakup i montaż anteny satelitarnej z wybranym pakietem programowym oraz zawarcie umowy abonenckiej w salonie firmowym z terenu Warszawy lub województwa mazowieckiego. Istnieje również możliwość zamówienia dostawy kurierskiej bezpośrednio do domu, w przesyłce otrzymamy kompletny zestaw satelitarny oraz dokumenty do podpisu.

 • Avatar
  kedivekopekturleri
  May 29, 2023

  Sibirya kurdu köpekleri, kedivekopekturleri Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır. Her köpek gibi dillerinden terlerler. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilir. wikipedia Sibirya kurdu, 20. yüzyılın başında Sibiryanın kuzeydoğusunda av köpeği olarak kullanılmaya başlanmış bir köpek türüdür.

  • Avatar
   Sep 11, 2023