Pre dosiahnutie zdravého vnútorného prostredia je jedna z najpodstatnejších vecí prívod čerstvého vzduchu. Konštrukcie moderných domov by mali byť vzduchovo nepriepustné, a to z dôvodu aby nám neunikalo z domu teplo (alebo chlad) a tým aj peniaze za energie. Domy tak dosahujú výraznú energetickú úsporu. Vzduchová nepriepustnosť domu však zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu v interiéri a preto je potrebné správne vetranie. Úprimne, klasický spôsob vetrania otváraním okien a dverí nie je ten najefektívnejší spôsob vetrania, pretože nevieme či sme vyvetrali dostatočné množstvo vzduchu a zároveň vypúšťame teplý vzduch von a studený dnu. V prípade kvalitného nízkoenergetického domu je vhodné si vybrať vetracie zariadenie s rekuperáciou.

        

Rekuperácia je spôsob vetrania, pri ktorom sa minimalizuje únik tepla. Zjednodušene povedané, teplo interiérového (opotrebovaného) vzduchu “nevyletí von oknom”, ale ohreje privádzaný čerstvý vzduch. Toto sa deje vo výmenníku, kde sú obe vedenia od seba oddelené. Minimalizujú sa tak tepelné straty a nedochádza k prudkému ochladeniu vetraného interiéru.

Na trhu sú k dispozícii centrálne i lokálne rekuperačné jednotky. Centrálne jednotky sa postarajú o vetranie každej jednej miestnosti objektu. Lokálne nevyžadujú náročnejšiu prípravu, ich inštalácia je jednoduchšia, no môžu byť použité iba v miestnostiach, ktorých steny majú priamy kontakt s exteriérom, takže sú ideálne na vetranie jednej miestnosti.

Ak uvažujete nad inštaláciou rekuperácie vo Vašom dome, je nevyhnutné o tom informovať svojho architekta pri tvorbe projektu. Samotná rekuperácia, rozvody vzduchu a pod., potrebujú svoje „miesto“ a netreba teda na to zabudnúť pri projektovaní Vášho vysnívaného domu.

Vyžiadajte si u nás technickú konzultáciu, ochotne Vám poradíme pri výbere vhodného riešenia. Tel.: 0918 729 578, mail : jakli@revilo.eu.sk