Pravidelný servis klimatizácie – zbytočne vyhodené peniaze, či dobrá investícia?
Aj v našich zemepisných šírkach sme si už zvykli, že klimatizácia robí v lete náš život znesiteľným. Vďaka tomu, že znižuje vlhkosť a teplotu vzduchu, predchádza bolestiam hlavy a iným nepríjemným fyzickým stavom, ktoré súvisia s neschopnosťou tela vysporiadať sa v extrémnych podmienkach s príliš vysokou teplotou prostredia.
Servis klimatizácie
Nič však nie je zadarmo a o technické zariadenia je potrebné sa starať, aby boli plne funkčné. Bohužiaľ servisu klimatizácie sa často neprikladá dôležitosť. Všeobecne sa odporúča na servis si zavolať odborníka. Môžete sa o to pokúsiť sami, vlastnými silami, ale vystavujete sa riziku, že pri neodborne prevedenom servise nevykonáte servisné úkony dostatočne správne, prípadne klimatizačné zariadenie poškodíte. Nehovoriac o záruke na montáž, ktorá sa vzťahuje iba na odborne prevedenú servisnú kontrolu. Preto je lepšie túto činnosť prenechať servisným technikom, pre ktorých je to každodenná náplň práce.
Prečo je servis klimatizácie potrebný?
- kvôli zachovaniu optimálnej funkčnosti systému a zvýšeniu jeho životnosti (správny servis môže životnosť až zdvojnásobiť)
- pravidelne čistené filtre zvyšujú účinnosť zariadenia a znižujú jeho záťaž, čo sa môže odraziť aj na účte za elektrickú energiu
- niektoré štatistiky uvádzajú, že v prípade zanedbaného alebo nesprávneho servisu stráca klimatizácia každoročne 5 % efektivity a že systém, ktorý si zachováva vrchol svojej efektivity môže mesačne ušetriť na energii až 25 %
Ako prebieha štandardný servis:
- podľa odporučenia výrobcu sa vykonáva raz alebo dvakrát ročne (obyčajne jarný a jesenný)
- vykoná sa kontrola zariadenia
- odmerajú sa základné parametre (tlak, prietok)
- vyčistia sa jednotky, vyčistia/vymenia sa filtre
- odmeria sa únik F plynov (súčasť chladiva v zariadení)
V hre je az zdravie
Ak existuje dôvod, pre ktorý by sa aspoň minimálny servis vykonávať mal, je to určite zdravotné hľadisko. V zle servisovanom systéme sa zhromažďuje peľ, prach a iné nečistoty, rovnako ako baktérie či huby, ktoré sa systémom rýchlo šíria a môžu zhoršovať kvalitu vzduchu. Okrem bežných chorôb ako nádcha či chrípka môžu spôsobovať podráždenia sliznice oka, nosa či hrdla podľa citlivosti a predispozícií jedinca. Na základe viacerých štúdií bolo preukázané, že za veľké percento absencií v práci môžu choroby horných dýchacích ciest, za ktorými stoja práve mikroorganizmy, ktoré sa vyskytujú a šíria klimatizáciou.
Starať sa o svoju klimatizáciu, udržiavať ju v dobrom stave a pravidelne ju včas kontrolovať je investícia, ktorá sa každému rýchlo vráti v podobe spokojnosti a plne funkčného zariadenia, najmä v letnom období, kedy sa na klímu kladú najväčšie požiadavky.